Jakie przyprawy dodajemy do zupy rybnej

Jakie przyprawy dodajemy do zupy rybnej

22 grudnia, 2022 0 przez Marcin Kozłowski

Do przygotowania zupy rybnej możemy wykorzystać gatunek świeżej ryby słodkowodnej lub morskiej, albo połączyć smaki kilku różnych gatunków ryb. Nadają się do tego całe oczyszczone ryby, filety oraz pozostałości po filetowaniu.

Chcąc dowiedzieć się, jak ugotować zupę rybną, z pewnością przyda nam się wiedza na temat charakterystycznych właściwości gatunków ryb, takich jak:

Gatunki te są szczególnie polecane do przygotowania pysznej i aromatycznej zupy. Na ciekawy i bogaty smak będzie miało wpływ to, jakie przyprawy dodajemy do zupy rybnej, ponadto warto oprzeć nasz przepis na połączenia kilku gatunków ryb oraz warzyw, takich jak:

warzywa marchew pietruszka

Dzięki dużej różnorodności wsadu jarzynowego i rybnego, zupa ta stanowi ciekawą propozycję nie tylko np. na wigilię czy piątkowy obiad, ale i kolację, która jest smaczna sycąca i bardzo zdrowa. Wywar można także zblendować z warzywami, uzyskując gęstą i kremową konsystencję.

Jakie przyprawy dodajemy do zupy rybnej

Kluczem do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów jest wiedza na temat tego, jakie przyprawy dodajemy do zupy rybnej, aby wydobyć z niej pełnię smaku i aromatu. Muszą być one na tyle subtelne i używane z umiarem, aby nie zdominowały całkowicie smaku zupy, a więc jakie przyprawy dodać do zupy rybnej, żeby jej smak przypominał tradycyjną zupę.

Najczęściej dodawane przyprawy do zupy rybnej to:

  • sól i pieprz
  • oregano, bazylia i tymianek
  • ziele angielskie i liść laurowy
  • imbir, tarta gałka muszkatołowa, szafran, cynamon, kminek
  • papryka słodka i ostra
  • czosnek
  • sok z cytryny
  • koncentrat pomidorowy, przecier lub świeży pomidor
  • sos sojowy
  • świeży koperek i natka pietruszki.

Zupę można serwować z pieczywem, grzankami, groszkiem ptysiowym, kluskami lanymi lub makaronem np. typu łazanki. Do zupy można dodać kiełbasę, jak wędzić kiełbasę żeby była soczysta i smaczna.

Ile czasu gotować zupę rybną

Gatunek ryby użytej do gotowania ma kluczowy wpływ na czas gotowania zupy. Również od stopnia rozdrobnienia ryby będzie zależało to, ile czasu gotować zupę rybną, im mniejsze kawałki tym szybciej się ugotują. Zwykle wystarczy zaledwie kilkanaście minut, aby delikatna ryba się ugotowała.

Jeśli zastanawiasz się jak długo gotować rybę, aby nie była surowa w środku, podpowiadamy:

  • cienki filet o grubości ok. 2,5 cm może potrzebować około 7 minut
  • drobna kostka będzie potrzebowała zaledwie 2 – 3 minut.

Zupa rybna powinna gotować się krótko, aby zminimalizować proces naturalnego rozpadania się delikatnej struktury mięsa, nie powinno się jej także intensywnie mieszać. Można natomiast delikatnie przechylać garnek, aby zapobiec przywieraniu wsadu rybnego do dna garnka.

Jeśli po udanym wędkowaniu i zamrożeniu zapasów mamy np. nadmiar głów czy kręgosłupów po filetowaniu, warto sprawdzić, jak ugotować zupę rybną, opartą na tych składnikach. Przede wszystkim musimy pamiętać o wcześniejszym usunięciu oczu i skrzeli, aby uniknąć gorzkiego posmaku zupy. W trakcie gotowania dobrze jest zbierać pływające po powierzchni ścięte białko w postaci piany tzw. szumowiny. Na koniec procesu gotowania warto taką zupę przecedzić przez sito, na którym zatrzymują się np. ewentualne ości. Pozostaje również kwestia jak długo gotować kręgosłupy i oczyszczone głowy ryb, bo gotują się one znacznie dłużej niż filety. Przykładowo zupa rybna z głów sumów to około 35 minut, z głów karpia gotuje się około 45 minut, a w przypadku szczupaka będzie to ok. 60 minut.