Jak ugotować czerwoną kapustę
17 grudnia, 2022Czerwona kapusta, zwana inaczej modrą kapustą, cieszy się szczególną popularnością w kuchni śląskiej. Świetnie sprawdza się, zwłaszcza jako dodatek do mięs pieczonych oraz smażonych, kopytek i ciemnych sosów. W tym artykule dowiesz się, jak ugotować czerwoną kapustę, aby była wystarczająco miękka i nie miała gorzkiego posmaku.
Ile czasu dusić kapustę pod przykryciem?
Trzeba pamiętać o obraniu główki z warstwy wierzchnich liści i odrzuceniu głąba. Poszatkowaną kapustę zalewa się szklanką wody, a następnie dusi pod przykryciem przez 25 – 30 minut, w zależności od stopnia jej rozdrobnienia.
Jeśli chcesz uzyskać głębię smaku i aromatu podpowiadamy jak ugotować czerwoną kapustę z odpowiednimi dodatkami, które nadadzą jej charakteru.
Do gotowania warto bowiem dodać takie składniki jak:
- liście laurowe
- ziele angielskie
- drobno pokrojoną cebulę (może być także zeszklona na maśle)
- podsmażony boczek wędzony
- cukier
- sól
- pieprz
- olej według uznania.
Ponadto w początkowej fazie gotowania nie należy używać pokrywki, uwolnią się wówczas odpowiedzialne za goryczkę olejki eteryczne. Chcąc przyrządzić szybką surówkę do obiadu można także krótko sparzyć czerwoną kapustę we wrzątku z dodatkiem soli. Po wrzuceniu poszatkowanej kapusty do garnka, parzy się ją około 2 minut.
Jak gotować czerwoną kapustę, żeby nie straciła koloru
Kapusta wygląda wyjątkowo apetycznie, gdy zachowa swój naturalny czerwono – fioletowy kolor. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak gotować czerwoną kapustę, żeby nie straciła koloru pod wpływem wysokiej temperatury i smakowała wybornie. Sposobem na utrwalenie koloru czerwonej kapusty może być np. dodanie soku z cytryny. Należy dodać sok z cytryny dopiero pod koniec duszenia, dzięki czemu kapusta nie wyjdzie twarda.
Czerwona kapusta gotowana z octem
Dość popularnym sposobem na przyrządzenie kapusty jest także czerwona kapusta gotowana z octem, dzięki któremu zachowuje swój piękny czerwony kolor. Poniżej znajdziesz sprawdzony przepis, na to jak ugotować czerwoną kapustę na ciepło do obiadu, która na talerzu będzie zachwycać swoim kolorem, pełniąc także funkcję dekoracyjną w serwowanym daniu. Przepis na pyszne danie jakim jest kapuśniak, jak zrobić zasmażkę do kapuśniaku.
Przepis na gotowaną czerwoną kapustę:
Poszatkowaną kapustę powinno się umieścić w garnku i zalać wodą z dodatkiem octu (4 łyżki) oraz soli i cukru (po 2 łyżki) tak, aby ją zakryła. Następnie na małym ogniu czerwona kapusta gotowana z octem powinna wyraźnie zmięknąć, może to potrwać około 15 minut.
Po tym czasie kapustę należy odcedzić i przyprawić, dodając:
- 0,5 łyżeczki pieprzu
- 1 łyżeczkę soli
- 2 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczkę octu
- 3 łyżki oleju. (szklanka oleju ile to gram)
W dużym stopniu to, ile czasu gotować kapustę zależy od stopnia jej rozdrobnienia, im grubiej została poszatkowana, tym dłuższej obróbki będzie potrzebowała. Warto przerwać gotowanie, kiedy jest jeszcze nieco twardawa, gdyż podczas stygnięcia nieco zmięknie.
Warto urozmaicić znany już domownikom obiad, podając go z dodatkami innymi, niż zwykle. Jeśli udało się kupić świeżą czerwoną kapustę, szybko znaleźć można przepis w internecie na to jak długo ją gotować, aby uzyskać pyszną kapustę do obiadu na ciepło. To doskonałe źródło błonnika, witaminy C oraz K, a także wapnia, manganu i cynku. Dzięki dużej zawartości antocyjanów wykazuje także działanie antyoksydacyjne.