Jak zrobić zasmażkę do kapuśniaku?

Jak zrobić zasmażkę do kapuśniaku?

29 sierpnia, 2022 0 przez Marcin Kozłowski

Kapuśniak to z pewnością jedna z tych zup, bez której nie wyobrażamy sobie zimowych, ani jesiennych obiadów. Od lat gości na stołach Polaków i większość jej smakoszy, pamiętam kapuśniak na zasmażce już z dzieciństwa. Taki dodatek do zupy odczuwalnie poprawia jej smak i zadowoli nawet największych miłośników tego dania z kiszonej kapusty.

Jak ugotować uwielbiany przez tak wielu kapuśniak? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – trzeba zacząć od zasmażki! Jak zrobić zasmażkę? Odpowiedź znajdziecie poniżej. 

Zasmażka do kapuśniaku – składniki

Lista składników jest w zasadzie bardzo krótka. Wystarczy wybrać tłuszcz odpowiedni do późniejszego użycia w zupie i wymieszać go z mąką w proporcjach 1:1. Wybór tłuszczu zależy od czasu, jaki ma on spędzić na patelni.

Przykładowo masło czy margaryna okażą się świetne do krótszego smażenia, ale jeśli przygotowywana zasmażka ma trafić do kapuśniaku, to lepiej sprawdzą się oleje roślinne o wyższej temperaturze dymienia. Dodatkowo olej ten jest bezpieczny dla wegan i wegetarian, którzy danie to muszą przygotować bez smalcu.

Często pojawia się również pytanie o to, czy bułka tarta może zastąpić mąkę. W wielu przypadkach będzie to rozwiązanie idealne, ale w zupie już niekoniecznie. Lepiej więc ostatecznie zdecydować się na mąkę i olej roślinny lub smalec.

jak zrobić zasmażkę na kapuśniak

Jak gotować zasmażkę?

Podstawowy przepis na zasmażkę jest bardzo prosty i obejmuje jedynie dwa kroki.

Na średnim ogniu należy smażyć tłuszcz (około 80g na jedną porcję) aż do całkowitego rozpuszczenia. Jeśli ma ona być jasna (wysmażenia stopnia I), to trzeba bardzo uważać, by jej nie przypalić. Natomiast zasmażka do kapuśniaku może też być nieco ciemniejsza i może być na patelni nieco dłużej. Następnie trzeba zmniejszyć ogień i wsypać 80g mąki. Dokładnie wymieszać drewnianą łyżką lub silikonową szpatułką do otrzymania gładkiej masy bez jakichkolwiek grudek.

Jak długo gotować kapuśniak?

To, ile czasu gotować się powinna zasmażka do kapuśniaku, zależy od pożądanego stopnia wysmażenia.

Zasmażka pierwszego stopnia (biała, jasna) smaży się krótko, tylko do zniknięcia mąki i uzyskania jednolitej masy. Zazwyczaj trwa to od 2 do 3 minut i doskonale nadaje się do potraw warzywnych.

Drugiego stopnia (jasnozłota) potrzebuje nieco więcej czasu, bo od 3 do 5 minut i to właśnie ta zasmażka będzie najlepsza do zup.

Natomiast trzeci stopień jej wysmażenia (brązowy) przydaje się do ciemnych sosów, a na patelni może być od 6 minut wzwyż. Najlepiej do uzyskania ciemnozłotego koloru. Choć nazwa tej zasmażki może wprowadzać w błąd, to brązowy kolor jest niepożądany, gdyż może oznaczać spalenie potrawy.

Gotowa zasmażka do wykorzystania z kapuśniakiem

Skoro mamy już podstawę, to łatwo i szybko można zamienić ją w pyszny kapuśniak. Zakładając, że posiadamy średni garnek o pojemności około trzech litrów, to oprócz gotowej zasmażki należy przygotować:

Najpierw samo mięso należy gotować, aż zacznie odchodzić od kości. Następnie je odłowić i zostawić do przestygnięcia, a do wywaru dodać pokrojoną kiszoną kapustę z sokiem. Kolejnym krokiem będzie dorzucenie reszty warzyw i ostrożne doprawienie wody. Kiszona kapusta zazwyczaj jest już słona, więc trzeba uważać z dodawaniem soli. 

Gotową zasmażkę wsypujemy do gotującego się wywaru, a zaraz za nią dodajemy obraną golonkę i boczek. Zupę należy mieszać na ogniu, aż warzywa w niej nie staną się miękkie.

Zasmażka w urządzeniu Thermomix

Również w Thermomixie i urządzeniach kuchennych jemu podobnych można szybko i sprawnie zrobić zasmażkę do kapuśniaku.

Do naczynia miksującego wystarczy włożyć masło (około 40g), smalec lub inny wybrany tłuszcz i roztopić w 100 stopniach na obrotach 1, nie dłużej niż 3 minuty.

Następnie dodać mąkę i gotować razem przez kolejne 3 minuty na takich samych ustawieniach.

A zatem jak widać, zrobienie zasmażki jest bardzo proste i nie wymaga dużych umiejętności kulinarnych. Choćby dlatego warto spróbować ją przygotować z kapuśniakiem. A jeśli wyjdzie smacznie, to w przyszłości można także spróbować wykorzystać ten przepis do zrobienia innych typów zasmażki — do sosów lub warzyw.