Jak ugotować kapuśniak

Jak ugotować kapuśniak

24 sierpnia, 2022 0 przez Marcin Kozłowski

Podstawą każdej zupy są jego składniki, nie inaczej jest w przypadku kapuśniaku, jednak aby wyszedł idealny, należy również zadbać o kilka szczegółów. Jest wiele sposób na to jak ugotować kapuśniak. Kilka z nich znajdziecie poniżej. Cenne informacje ile czasu gotować kapuśniak na żeberkach z młodej oraz z kiszonej kapusty? Jak zrobić zasmażkę do krupniku oraz jak długo gotować zupę do miękkości mięsa.

Istnieje kilka odmian kapuśniaku, najbardziej popularna jest ta z kiszonej kapusty. Nieco rzadziej można spotkać się z kapuśniakiem z młodej lub ze słodkiej kapusty. Niemniej istotny niż sama kapusta jest również wywar do kapuśniaku. Na ogół przygotowywany jest na żeberkach, na wędzonce, lub na boczku. Istnieje również sposób przygotowania tej zupy bez mięsa. Kapuśniak sam w sobie jest bardzo pożywny i sycący. To idealna zupa na chłodne jesienne i zimowe dni.

Przepis na tradycyjny kapuśniak z kapusty kiszonej

Do przygotowania tej odmiany kapuśniaku potrzebne nam będą składniki na bulion oraz składniki do stworzenia zupy:

Składniki na bulion:

  • 700g żeberek wieprzowych
  • 3-6 suszonych grzybów
  • 1/2 łyżeczki ziaren pieprzu
  • 1-2 liście laurowe
  • 2 litry wody
  • 1 łyżeczka soli

Składniki na kapuśniak:

  • 300-400g drobno posiekanej kapusty kiszonej
  • 6 obranych i pokrojonych ziemniaków 
  • 2 łyżki smalcu lub posiekanej słoniny 
  • 1 duża cebula pokrojona na cienkie pół talarki 
  • 2 marchewki starte na tarce o dużych oczkach
jak zrobić zupę kapuśniak

Jak długo gotować kapuśniak na żeberkach?

Aby zrobić kapuśniak z młodszego kapusty, najpierw pokrój żeberka na mniejsze 2-3 części. Dodaj suszone grzyby,, ziarna pieprzu, liść laurowy i sól. Zalej to wszystko zimną wodą. Zagotuj, aż zacznie wrzeć. Ile czasu gotować kapuśniak na żeberkach? Zmniejsz ogień i gotuj do miękkości (około 1,5 godziny).  Z wywaru wyjmij żeberka. Oddziel mięso od kości. Pokrój je na mniejsze części. Do wywaru wrzuć marchew i cebulę podsmażoną. Dodaj też ziemniaki pokrojone w dużą kostkę. Jak długo gotować kapuśniak? Całość gotuj przez 15 minut. Na koniec dodać należy posiekaną kapustę. Gotować jeszcze 10 minut. Posiekane mięso dodać z powrotem do kapuśniaku. Nasz kapuśniak jest gotowy. 

Kapuśniak z młodej kapusty

Alternatywą dla tradycyjnego kapuśniaku jest kapuśniak z młodej kapusty. Z racji występowania tej odmiany kapusty jedynie od maja do sierpnia, jest traktowany bardziej jako zupa sezonowa.

Do przygotowania tej odmiany kapuśniaku z młodej kapusty potrzebne nam będą składniki:

  • 1kg młodej kapusty
  •  350g ziemniaków, najlepiej młodych
  • 1 marchewka
  • 1 cebula
  • 300g kiełbasy
  • 1,5kg bulionu drobiowego
  • przyprawy takie jak: sól, pieprz, majeranek, papryka słodka, kminek mielony, ziele angielskie, liść laurowy.

Jak ugotować kapuśniak z młodej kapusty:

  1. Kapustę, ziemniaki i marchewkę (ile czasu gotować marchew do pysznego smaku i idealnej barwy) należy umyć. Kapustę poszatkować, ziemniaki pokroić w kostkę, a marchewkę zetrzeć na tarce.
  2. Cebulę drobno posiekać, wrzucić do garnka, dodać olej i podsmażać, aż się lekko zeszkli.
  3. Kiełbasę pokroić w plasterki i dodać do cebuli. Podsmażać kilka minut, po czym dodać kapustę, marchew i ziemniaki.
  4. Dodać kapustę, ziemniaki i marchewkę. Zalać bulionem i zagotować. Już wiadomo jak ugotować kapuśniak. Doprawić i gotować pod przykryciem do miękkości warzyw.
  5. Przygotować zasmażkę – rozgrzać patelnię, wsypać mąkę, a gdy się zarumieni, dodać 2 łyżki oleju.
  6. Zamieszać, dodać ok. 1/2 szklanki wywaru z garnka i wymieszać, uważając, aby nie powstały grudki. Wlać do garnka z zupą. Kapuśniak z młodej kapusty jest gotowy.
kapuśniak jak ugotować

Ile czasu gotować kapuśniak?

Istnieje również możliwość ugotowania tej zupy za pomocą urządzenia thermomix. Jest to wygodna alternatywa dla tradycyjnych metod, która wymaga od nas znacznie mniejszych nakładów sił. Thermomix wykonuje za nas większą część pracy, pilnując jednocześnie tego ile czasu gotować zupę kapuśniak, oraz jej właściwej temperatury. Dodatkowo przy jego użyciu odchodzi nam znaczna część przygotowań samej zupy jak choćby zrobienie wywaru. Ponieważ przepisy na urządzenie thermomix bazują głównie na kiełbasie, mięso dołączamy w trakcie gotowania zupy, a nie jak to bywa w przypadku tradycyjnych wywarów – przed. Przy jego pomocy stworzymy również wersję bez mięsa.

obiad- kapuśniak

Jak widać sposobów na to, jak zrobić kapuśniak, jest wiele. Jeśli ktoś woli bazować na tradycji, wybierze jedną z klasycznych metod. Jeśli jednak mamy w swoim domu urządzenie thermomix możemy sprawę sobie nieco ułatwić. Lwią część przygotowań wykona za nas urządzenie i nie trzeba pilnować jak długo gotować zupę, by wyszła idealna. Dla wegetarian również coś się znajdzie, ponieważ w bazie thermomixa są również odmiany tej zupy bez grama mięsa.

Pozostaje jedynie życzyć smacznego!