Jak długo wędzić kiełbasę

Jak długo wędzić kiełbasę

4 września, 2023 0 przez Marcin Kozłowski

Kiedy nie wiesz, jak długo wędzić kiełbasę i ile czasu wędzić kiełbasę, warto sięgnąć po sprawdzone przepisy, dzięki którym można krok po kroku przygotować jedną z najpopularniejszych potraw i dodatków goszczących na polskich stołach.

O tym, jak długo wędzić kiełbasę, wiedzą doskonale osoby, które zajmują się tym procesem od wielu lat. Trwa to na ogół od kilkudziesięciu godzin, aż do 4 dni. Wówczas mięso poddawane jest odpowiedniej obróbce na ciepło, z zastosowaniem dymu z wędzarni. Żadna kiełbasa sklepowa nie jest w stanie dorównać smakiem tej przygotowanej w warunkach domowych. Często, wędzenie kiełbasy odbywa się przed świętami lub zjazdami rodzinnymi. To doskonała okazja do posmakowania wyrobów, a także do podzielenia się przepisem na to, jak wędzić kiełbasę w domu, żeby była smakowita. Zastanawiałeś się, jak ugotować ciecierzycę na hummus, czyli na klasyczną pastę z ciecierzycy?

Jak wędzić kiełbasę?

Aby wiedzieć, jak wędzić kiełbasę, należy poznać definicję samego procesu wędzenia. Otóż jest to konserwacja żywności za pomocą dymu z konkretnego gatunku drewna, w trakcie której nadawany jest mięsu smak, kolor oraz zapach. Skoro już znamy podstawy, warto przystąpić do działania. Wybierz rodzaj mięsa – możesz postawić na jeden rodzaj lub mieszać – od wieprzowiny, po drób, dziczyznę, czy też baraninę.

Kolejnym etapem będzie odpowiednie przygotowanie mięsa:

  • peklowanie,
  • przygotowanie zaprawy,
  • mielenie oraz przyprawianie mięsa,
  • umieszczenie mięsa w otoczce wędliniarskiej.

Kiedy już mamy wszystko przyszykowane, wówczas przystępujemy do osuszenia. Zwykle trwa ono około 40 minut w temperaturze 50 stopni Celsjusza. Kolejny etap, to wędzenie kiełbasy, który wynosi około 60 minut w temperaturze od 85 do 90 stopni Celsjusza. Wędzenie kiełbasy zakańczane jest etapem parzenia. Trwa on około 25 minut i odbywa się w temperaturze 75 stopni Celsjusza.

Ile czasu wędzić kiełbasę?

To, ile czasu wędzić kiełbasę, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim: 

  • rodzaj mięsa,
  •  ilość kiełbas do uwędzenia, 
  • rodzaj i szczelność wędzarni,
  •  rodzaj drewna, 
  •  temperatura na zewnątrz.

Warto również pamiętać, że istnieje szereg czynności wokół procesu obróbki kiełbasy, które również potrzebują odpowiedniego czasu. Zatem finalnie, czas wędzenia kiełbasy wynieść może nawet kilka dni. Jest to jednak zadanie, którego efekt wart jest włożonego czasu i pracy. Bowiem uczucie dumy jest ogromne, kiedy zasiądzie się do suto zastawionego stołu, gdzie jednym z głównych dań jest samodzielnie przez nas uwędzona kiełbasa, którą zajadają się ze smakiem wszyscy domownicy. 

Jak długo wędzić kiełbasę krakowską?

Na pytanie, jak długo wędzić kiełbasę krakowską, warto wiedzieć, że proces jej wędzenia wynosi około 2 godzin. Wówczas należy ustawić temperaturę w wędzarni na około 75 stopni Celsjusza, a następnie sparzyć i schłodzić kiełbasę.

kiełbasa wędzona

Jak długo wędzić kiełbasę śląską?

Dla każdego, kto zastanawia się, jak długo wędzić kiełbasę śląską, odpowiadamy, iż potrzeba od 2 do 4 godzin. Natomiast temperatura, która musi być ustawiona w urządzeniu wędzarniczym to 75 stopni Celsjusza.

Jak długo wędzić kiełbasę na zimno?

O tym, jak długo wędzić kiełbasę na zimno, warto pamiętać, gdyż jest to dłuższy proces, który może trwać aż 14 dni. Kiełbasa powinna być codziennie wędzona przez około 2 godziny. Temperatura w wędzarni musi wynosić około 20 stopni Celsjusza, jednak ogromnie znaczenie ma tutaj wilgotność powietrza, która wymagana jest na poziomie 95 %.

Jak długo wędzić kiełbasę w beczce?

Miłośnicy domowych obróbek mięsnych na pewno zainteresują się pytaniem, jak długo wędzić kiełbasę w beczce? Czas wędzenia wynosi około 2 godzin w temperaturze 60 stopni Celsjusza.

Jak długo wędzić kiełbasę bez parzenia?

Warto również wiedzieć, jak długo wędzić kiełbasę bez parzenia? Wystarczy po procesie wędzenia, który trwa około 2 godzin, w temperaturze 45 stopni Celsjusza, poddać kiełbasę procesowi pieczenia – 20 minut, w temperaturze 60 stopni Celsjusza.